Dom przyjazny niepełnosprawnym
Komentarze: 0
Według najnowszych danych, w Polsce mieszka ponad pięć milionów osób niepełnosprawnych, a znaczna część z nich porusza się na wózkach inwalidzkich.
Problemy z narządami ruchu dotykają coraz młodsze osoby, jednak w większości są to ludzie zaawansowani wiekiem. Planując budowę domu, którego osoba niepełnosprawna będzie mieszkańcem lub częstym gościem należy wziąć pod uwagę jej wygodę i bezpieczeństwo.
W większości przypadków nie jest konieczne zamówienie projektu indywidualnego. Na rynku dostępny jest duży wybór projektów domów parterowych; np:
http://www.kbprojekt.pl/projekty-domow-parterowych-kolekcja,
które są w stanie sprostać oczekiwaniom osób niepełnosprawnych. Drobne niedogodności mogą zostać skorygowane na etapie adaptacji. Podstawową kwestią jest ustalenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie – usunięcie schodów, progów i innych przeszkód komunikacyjnych. Warto też zadbać, by firma budowlana miała kompetencje w realizacji budynków dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ważne jest także, aby szerokość drzwi wynosiła minimalnie 90 cm, tak aby bezproblemowo umożliwiać przejazd wózkiem. Zarówno łazienka, jak i korytarze komunikacyjne powinny posiadać przestrzeń manewrową około 1,5 m – taka przestrzeń potrzebna jest na pełen obrót wózka inwalidzkiego. Dobrze aby w łazience znalazły się poręcze ułatwiające samodzielne korzystanie z urządzeń sanitarnych oraz obniżona umywalka.
Znacznym ułatwieniem dla osób poruszających się na wózkach jest połączenie kuchni z salonem i jadalnią. Robocze blaty kuchenne o regulowanej wysokości umożliwią czynny udział w przygotowaniu posiłków wszystkim członkom rodziny.
Dodaj komentarz